Czym jest obszar Natura 2000?

Natura 2000 jest najmłodszą z form ochrony przyrody. Zadaniem Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jest przede wszystkim zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków i ich siedlisk, które uważa się za cenne i zagrożone, a także ochrona różnorodności biologicznej. Obszar Natura 2000 może obejmować część lub całość innych obszarów i obiektów objętych formami ochrony przyrody. W skład sieci Natura 2000 wchodzą specjalne obszary ochrony siedlisk SOO oraz obszary specjalnej ochrony ptaków OSO.

Ograniczenia na obszarach Natura 2000

Sieć Natura 2000 chroni cenne siedliska przyrodnicze i rzadkie lub zagrożone gatunki zwierząt i roślin. Przyroda jest szczególnie zagrożona zwiększającą się presją na tereny dotychczas niezabudowane. Jednak dużą część sieci Natura 2000 stanowią obszary dotychczas niechronione. Ale podstawowym warunkiem aktywności człowieka na tym obszarze powinno być gospodarowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Natura 2000 nie stoi w sprzeczności z rozwojem gospodarczym, przeciwnie – walory przyrodnicze obszarów są szansą na rozkwit wielu dziedzin gospodarki i powstanie nowych miejsc pracy. Jednak aktywność człowieka nie powinna pogarszać stanu siedlisk przyrodniczych i warunków bytowania gatunków, które są przedmiotem ochrony w obszarach Natura 2000.

ocena oddziaływania na środowisko
Ocena oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000

Działalność na obszarach Natura 2000

Ochrona przyrody w ramach sieci Natura 2000 nie jest sprzeczna z realizacją inwestycji. Jednak planowane przedsięwzięcie którego realizacja może mieć szkodliwy wpływ na obszary Natura 2000, wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar Natura 2000. Wszystkie przedsięwzięcia, które nie będą wywierały istotnie negatywnego wpływu na chronione gatunki i siedliska przyrodnicze, są dopuszczalne do realizacji na obszarach Natura 2000.

Budowa domu na obszarze Natura 2000

    Przedsięwzięcie polegające na budowie domu jednorodzinnego nie zalicza się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i generalnie nie jest zabroniona realizacja takich przedsięwzięć na obszarach chronionych. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy planowana budowa domu jest zgodna z warunkami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) oraz czy jest zgodna z planem zadań ochrony obszaru chronionego (pzo). Jeśli jednak organ wydający warunki zabudowy lub pozwolenie na budowę uzna, że przedsięwzięcie może oddziaływać negatywnie na obszar chroniony, wydaje postanowienie nałożenia obowiązku uzyskania opinii co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na obszar Natura 2000.

    Opinię taką wydaje na wniosek Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

    Do wniosku o opinię Inwestor musi dołączyć m.in. kartę informacyjną przedsięwzięcia.

    Prawidłowo przeprowadzona analiza planowanego przedsięwzięcia powinna udzielić informacji czy planowana inwestycja może istotnie pogorszyć stan siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, dla których przedmiotowy obszar chroniony został utworzony oraz czy może wpływać negatywnie na integralność obszaru oraz spójność całej sieci obszarów Natura 2000.

    POWRÓT

    Zapraszamy do kontaktu:

    Wizytówka

    BUTech

    Biuro Usług Technicznych Mirosław Konieczny

    NIP: 685 100 97 83

    REGON: 180633300

    ul. Kolejowa 6

    38-200 Jasło

    Adres biura w Warszawie:

    ul. Belgradzka 4/105

    02-792 Warszawa

    tel. kom.: +48 505 014 422

    e-mail: biuro@butech.pl


    FORMULARZ KONTAKTOWY